AcasăSPORT22 medalii de aur, 19 medalii de argint și 8 medalii de...

22 medalii de aur, 19 medalii de argint și 8 medalii de bronz au castigat sportivii craioveni la CAMPIONATUL NAȚIONAL DE KUNG-FU

Sâmbătă,05.03.2022,s-a desfășurat în BUCUREȘTI, la Sala Polivalentă, CAMPIONATUL NAȚIONAL DE KUNG-FU, prima competiție importantă anuală în ramura WUSHU KUNG-FU, unde 27 de sportivi de la clubul craiovean WU QUAN-LI „Forta celor cinci pumni“ au reușit o performanță deosebită, obținând 49 de medalii.

La această competiție s-au reunit peste 260 de sportivi de elită ai wushu-ului românesc,dinBucurești, Baia Mare, Craiova, Giurgiu, Sibiu, Sighișoara, Târgoviște și Târgu Mureș, pentru a concura la probele de Taoluforme Kung-Fu și Qindaluptă light-contact.

Sportivii craioveni, sub îndrumarea antrenorului emerit Silviu OBEANU, au participat la 52 probe de Taolu  cu mâna goală și cu arme specifice Saholin, precum șila 11 probe de luptă, reușind să obțină 22 de titluri de campioni naționali.

Vicecampioana mondială de Wushu, Obeanu Mara, a fost sportiva care a obținut cele mai multe medalii, obținând aur la toate cele 5 probe de Taolu la care a participat, aratând că este într-o formă fizică și tehnică excelentă, fiind pregătită pentru campionatele europene. Acest campionat contează pentru selecția sportivilor la lotul național de wushu kung-fu, care va reprezenta România la CAMPIONATUL EUROPEANDE KUNG-FU.

În data de 02.04.2022, în municipiul CRAIOVA se va desfășura, la Sala Sporturilor „ION CONSTANTINESCU”, CAMPIONATUL NAȚIONAL de WING CHUN KUNG-FU, competiție organizată de C.S. Wu Quan-Li Craiova și Federația Română de Wushu Kung-Fu.

TABEL NOMINAL CU PERFORMANȚA SPORTIVILOR LA C.N. DE KUNG-FU

Nr. crt. Numele și prenumele sportivului CATEGORIA             DE VÂRSĂ Locul Obținut Secțiunea PROBA
-ANI-
QINGDA – Luptă Light-Contact
1. ROMEE PHOEBE-AN Seniori +18 I Sanshou Qinda lupta light contact  – 70 kg
2. AVRAM  DENIS juniori 15-17 I Sanshou Qinda lupta light contact  – 75 kg
3. RADU IONUȚ-LUCIAN juniori 15-17 I Sanshou Qinda lupta light contact  – 65 kg
4. NEDELEA ANA-MARIA juniori 15-17 I Sanshou Qinda lupta light contact  – 52 kg
5. GHIȚĂ LARISA cadeți 12-14 I Sanshou Qinda lupta light contact  – 56 kg
6. MITRAN DARIUS Copii   9 – 11 I Sanshou Qinda lupta light contact  – 52 kg
7. NEDELEA MARIO-ANDREI Copii   9 – 11 I Sanshou Qinda lupta light contact  – 35 kg
8. SOLOMONESCU CAROLINA juniori 15-17 II Sanshou Qinda lupta light contact  – 65 kg
9. GHIONEA YANISS-GABRIEL Copii   9 – 11 II Sanshou Qinda lupta light contact  – 52 kg
10. PĂGILĂ MARIO Copii   9 – 11 III Sanshou Qinda lupta light contact  – 45 kg
TAOLU KUNG-FU – Forme cu mâna goală și cu arme
1. OBEANU MARA-GEORGIA-ALINA Seniori +18 I Taolu BaguaZhang,Palma celor 8 trigrame
2. juniori 15-17 I Taolu Shaolin Quan,Forma cu mâna goală
3. I Taolu QianShu,       Suliță
4. I Taolu ShanShu,       Evantai
5. I Taolu Duillian,          Cu partener
NEDELEA  ANA-MARIA juniori 15-17
6. ULĂREANU DIANA cadeți 12-14 I Taolu Shaolin Quan, Forma cu mâna goală
7. I Taolu ShanShu,        Evantai
8. DUMITRU ANA cadeți 12-14 I Taolu QianShu,        Suliță
9. I Taolu Duillian,          Cu partener
DUMITRESCU ALICE
Nr. crt. Numele și prenumele sportivului CATEGORIA             DE VÂRSĂ Locul Obținut Secțiunea PROBA
-ANI-
10. URUCU DARIUS cadeți 12-14 I Taolu ShanShu,       Evantai
11. NEDELEA  ANDREI-MARIO Copii 09-11 I Taolu Wu Bu Quan,  Boxul celor 5 pași
12. I Taolu Gun Shu,         Baston
13. RADU-MIC ANDRADA Copii 09-11 I Taolu Wu Bu Quan,  Boxul celor 5 pași
14. MARIN EDUARD Copii 06-08 I Taolu Wu Bu Quan,  Boxul celor 5 pași
15. I Taolu Shaolin Quan, Forma cu mâna goală
16. NEDELE ANA-MARIA juniori 15-17 II Taolu ShanShu,       Evantai
17. II Taolu QianShu,        Suliță
18. ȘTEFAN DENISA juniori 15-17 II Taolu TaiJi Shan,     Evantai TaiJi
19. DUMITRU ANA cadeți 12-14 II Taolu Shaolin Quan, Forma cu mâna goală
20. II Taolu ShanShu,       Evantai
21. ULĂREANU DIANA cadeți 12-14 II Taolu QianShu,         Suliță
22. II Taolu Duillian,          Cu partener
GHIȚĂ LARISA
23. II Taolu Dao Shu,          Paloș
24. DINCU DANIEL cadeți 12-14 II Taolu Shaolin Quan, Forma cu mâna goală
25. II Taolu Gun Shu,          Baston
26. RADU-MIC ANDRADA Copii 09-11 II Taolu Shaolin Quan, Forma cu mâna goală
27. II Taolu ShanShu,         Evantai
28. II Taolu Gun Shu,          Baston
29. NEDELEA ANDREI-MARIO Copii 09-11 II Taolu Shaolin Quan, Forma cu mâna goală
30. VLADU MAYA-ALEXANDRA Copii 09-11 II Taolu Wu Bu Quan,  Boxul celor 5 pași
31. POPESCU DALIA ANTONIA Copii 09-11 II Taolu Wu Bu Quan,  Boxul celor 5 pași
32. II Taolu Shaolin Quan, Forma cu mâna goală
33. DUMITRESCU ALICE cadeți 12-14 III Taolu ShanShu,         Evantai
34. III Taolu Gun Shu,          Baston
35. URUCU DARIUS cadeți 12-14 III Taolu Shaolin Quan, Forma cu mâna goală
36. III Taolu Gun Shu,          Baston
37. MARINESCU DRAGOȘ cadeți 12-14 III Taolu Shaolin Quan, Forma cu mâna goală
38. OACĂ ROXANA ANA-MARIA cadeți 12-14 III Taolu Shaolin Quan, Forma cu mâna goală
39. VLADU MAYA ALEXANDRA Copii 09-11 III Taolu Gun Shu,          Baston

 

PALMARESUL CLUBULUI W.Q.L. în perioada 2005 –  martie 2022.

CAMPIONATE MONDIALE WUSHU

  • 1 titlu de vicecampion mondial și 1 medalie de bronz obținute de Obeanu Mara, 1 loc IV obținut de Iana Alexandru și 2 locuri V la luptă obținute de Ștefan Adriana.

CAMPIONATE EUROPENE WUSHU

  • 26 titluri de campion european, 20 titluri de vicecampion european, 20 medalii europene de bronz, 2 titluri de campion balcanic și 1 titlu de campion baltic.

CAMPIONATE NAȚIONALE WUSHU

    • 2104 de medalii naționale, obținute la Campionatele Naționale și Cupe ale României de Arte Marțiale astfel: – 787 titluri de Campioni Naționali,
  • 719 medalii de argint;
  • 598 medalii de bronz.

Începând cu anul 2018, odată cu înființarea Federației Române de Wushu Kung-Fu, C.S.WQL a obținut 822 de medalii naționale, dintre care: 330 titluri de Campioni Naționali și Campioni ai României, 291 medalii de argint și 201 medalii de bronz.

Președinte club W.Q.L.

 Carmen OBEANU

Must Read

spot_img