Expoziția DUPĂ 10 ANI-Achiziții și donații intrate în patrimoniul Muzeului de Artă Craiova, prezintă arta contemporană aflatăîn proprietatea muzeului. Artiștii expuși sunt printre cei mai mari artiști români contemporani care au profesat în ultimii zece ani, 2014-2024. De la tablouri produse în clasicul ulei pe pânză la sculpturi abstracte și avangardiste, colecția aceasta de artă are câte ceva pentru fiecare preferință artistică.
Expoziția atrage, de asemenea, atenția asupra importanței donațiilor artiștilor către muzee. În România, fondurile pentru cultură, mai ales pentru artă, sunt extrem de puține, iar donațiile artiștilor către muzeu după expoziții proprii, precum și donațiile colecționarilor privați ajută la păstrarea patrimoniului cultural al țării.
Centrul Brancusi
Centrul Brancusi, cea mai noua editie arhitecturala a muzeului, este folosit in mare parte pentru expozitii de fotografie si arta video. Intre 18 mai si 15 septembrie 2024 centrul este pus in serviciul unei expozitii ce onoreaza munca marelui regizor Silviu Purcarete: 50 de ani de teatru.
Colectia cuprinde fotografii din momente cheie ale carierei lui Purcarete, semnate atat de el cat si de colegii lui din lumea tetrului si a cinematografiei romanesti. In cadrul expozitiei a fost lansalat si un album de fotografie al artistei Mihaela Marin, Silviu Purcarete. Infinite metamorfoze. , ce contine fotografii din 22 de spectacole ale marelui regizor. Albumul prezinta nu doar fotografiile, ci si un eseu al criticului Sebastian Vlad Popa despre viziunea artistica creata de Purcarete.
(Oana Maria Zuican)



